ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսանողների միջազգային օրվա առթիվ
«Սիրելի ուսանողներ, սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիդ Ուսանողների միջազգային օրվա առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, երջանկություն, նպատակասլացություն, ուսումնառության արդյունավետ տարիներ եւ ամենայն բարիք:
Ձեզնով է պայմանավորված Հայաստանի ապագան, դո՛ւք եք զարգացնելու հայրենական գիտությունը, տնտեսությունն ու մշակույթը եւ ապահովելու մեր երկրի կայուն առաջընթացը: Ուստի, պիտի յուրացնեք ժամանակակից գիտության նվաճումները եւ նոր հորիզոններ բացեք Հայաստանի հետագա զարգացման համար:
Հենվելով միջազգային փորձի վրա` այսօր մենք շարունակում ենք կրթական համակարգի բարեփոխումները, կատարելագործում երիտասարդության խնդիրներին առնչվող օրենսդրական դաշտը եւ վստահ եղեք, որ արվում է հնարավորը` ձեր գիտելիքների ու մասնագիտական կարողությունների լիարժեք դրսեւորումն ապահովելու համար:
Հայ ուսանողության յուրաքանչյուր սերունդ ժառանգել է նախորդի լուսավոր ու ազատամիտ գաղափարները եւ զարգացնելով դրանք` որպես մի հին, բայց նորացված արժեհամակարգ՝ փոխանցել է հաջորդ սերնդին:
Վկան՝ հայ առաջին ուսանողները՝ Մեսրոպ Մաշտոցի եւ Սահակ Պարթեւի աշակերտները, հետո միջնադարյան Հայաստանի լուսավորության կենտրոնների՝ Գլաձորի ու Տաթեւի համալսարանների սաները, ովքեր Հայաստանում տարածեցին հայ պատմիչների մատյանները, Անանիա Շիրակացու մաթեմատիկական գիտելիքներն ու Մխիթար Հերացու բժշկագիտական խորհուրդները:
Եւ հայ ուսանողությունն էր, որ բոլոր ժամանակներում ըմբոստանալու էր Հայաստանին սպառնացող յուրաքանչյուր թշնամու դեմ ու իր ընդհատված ուսումնառությունն ավարտելու էր մարտադաշտերում:
Եվ խոնարհվելով հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհած բոլոր ուսանողների պայծառ հիշատակի առջեւ` նաեւ պիտի արժանին մատուցենք ա՛յն ուսանողների սխրանքին, ովքեր շուրջ յոթ տասնամյակ առաջ Պրահայում ըմբոստացան հիտլերյան ֆաշիզմի մարդակեր ընթացքի դեմ ու 1939 թվականի այս օրը դրա համար վճարեցին իրենց երիտասարդ կյանքերով: Եվ նոյեմբերի 17-ը վաղուց դարձել է ոչ միայն նրանց հիշատակը, այլեւ բռնության դեմ պայքարում մարդկության համերաշխությունը խորհրդանշող օր:
Քսանմեկերորդ դարում եւս շարունակվում ու նորանոր ձեւեր են ընդունում բռնության ու ատելության դրսեւորումները: Դրանց դեմ պայքարի լավագույն զենքերը ժամանակակից կրթությունը, գիտելիքն ու զարգացող մշակույթն են: Մարդկության առաջընթացը պայմանավորված է նրանց լույսով, որի տարածողները դո՛ւք եք լինելու: Որովհետեւ ուսանողությո՛ւնն է եղել բռնությունն ու ատելությունը մերժող ամենահզոր ուժը եւ ձեւավորել է ա՛յն առաջադիմական գաղափարներն ու արժեքները, որոնց վրա են հիմնվում ազատ ու ժողովրդավարական հասարակությունները:
Սիրելի՛ ուսանողներ, կրկին շնորհավորում եմ ձեզ Ուսանողների միջազգային օրվա առթիվ, մաղթում եմ, որ ուսումնառության ընթացքում լավագույնս օգտագործեք միջհամալսարանական կապերի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունները: Թող ձեր հայացքը մի՛շտ հառված լինի ապագային եւ այն ամենը, ինչը յուրացրել եք համալսարանական լսարաններում, ծառայեցնեք Հայաստանի ու Արցախի հետագա զարգացմանը:

Поздравление Председателя НС Ара Баблояна с Международным днем студентов
“Дорогие студенты, сердечно поздравляю вас с Международным днем студентов. Желаю мира, счастья, целеустремленности, плодотворных лет учебы и всяческих благ.
Вами обусловлено будущее Армении, вы должны развивать отечественную науку, экономику и культуру, обеспечивать устойчивый прогресс нашей страны. Поэтому должны усваивать достижения современной науки и открывать новые горизонты для дальнейшего развития Армении.
Опираясь на международный опыт, сегодня мы продолжаем реформы образовательной системы, совершенствуем законодательное поле по проблемам молодежи, и будьте уверены, что делается все возможное для обеспечения полноценного выявления ваших   знаний и профессиональных возможностей.
Каждое поколение армянского студенчества унаследовало светлые и свободолюбивые идеи предыдущего и, развивая их как старую, но обновленную систему ценностей, передало следующему поколению.
Свидетельство – первые армянские студенты, ученики   Месропа Маштоца и Саака Партева, затем питомцы средневековых просветительских центров Армении –Гладзорского и Татевского университетов, распространивших в Армении книги армянских историографов, математические знания Анания Ширакаци и медицинские советы Мхитара Гераци.
Именно армянское студенчество во все времена должно было подниматься против любого угрожающего Армении врага и завершать свою прерванную учебу на полях сражений.
Склоняясь перед светлой памятью всех студентов, пожертвовавших своей жизнью   во имя родины, должны также отдать должное подвигу студентов, около семи десятилетий назад восставших в Праге против людоедского гитлеровского фашизма и в этот день 1939 года поплатившихся своими жизнями. 17 ноября давно стало не только днем их памяти, но и днем, символизирующим солидарность человечества в борьбе с насилием.
В XXI веке также продолжаются и принимают все новые формы проявления насилия и ненависти. Лучшее орудие борьбы с ними – современное образование, знание и развивающаяся культура. Прогресс человечества обусловлен их светом, распространителями которого должны стать вы. Потому что студенчество являлось отвергающей насилие и ненависть самой могучей силой и сформировало прогрессивные идеи и   ценности, на  которые опираются свободные и демократические общества.
Дорогие студенты, еще раз поздравляю вас с Международным днем студентов, желаю эффективного использования в ходе обучения возможностей межуниверситетских связей и информационных технологий. Пусть ваш взор всегда будет устремлен в грядущее и все усвоенное в университетских аудиториях послужит дальнейшему развитию Армении и Арцаха .